Hlavní sezóna uzení se rozjíždí. V mnoha rodinách patří k jedné z důležitých vánočních tradic. Připomínáme proto, že při uzení se manipuluje s otevřeným ohněm, takže byste při něm měli být obezřetní, abyste předešli případnému požáru. Jen během letošní sezóny jsme vyjeli v kraji již ke třem požárům udíren, naposledy o uplynulém víkendu.
Zasahovali jsme v Hnojicích, kde na udírně praskla betonová deska nad topeništěm. Na ní bylo uskladněno palivové dřevo, kvůli němuž se následně požár rozšířil. Majitel začal hasit, naše jednotky si poté zásah převzaly a zlikvidovaly.
Pokud máte kupovanou udírnu, tak je nutné dodržovat návod výrobce, v němž jsou uvedeny zásady, jak ji používat. Udí se ovšem i v zařízeních vyrobených podomácku. Ať už připravujete vánoční dobroty kdekoli, doporučujeme dodržovat následující obecná pravidla:
Při dodržování výše uvedených pravidel je třeba přihlédnout i k aktuální meteorologické situaci, která může průběh uzení výrazně ovlivnit.
V roce 2024 došlo zatím k 5 požárům udíren v Olomouckém kraji. Dva jsme řešili v březnu, další tři pak na podzim. Souhrnná škoda je zatím 220 tisíc korun, uchráněno bylo 220 tisíc korun.
V roce 2023 došlo v kraji k šesti požárům udíren. Většina vznikla v prosinci v souvislosti s přípravou na vánoční svátky. Škoda čítá celkem 78 tisíc korun, uchráněny byly hodnoty za 2 150 000 korun.
Mezi nejčastější příčiny patří skladování hořlavých materiálů v blízkosti topeniště udírny nebo kouřovodu a vznícení mastnoty či nečistot v udírně.